Veľmi rada pozerám české filmy. K ním patrí prirodzene vnútorná pohoda a nohy vyložené na gauči. Prikrytá dekou sledujem Bestiář v hlavnej úlohe s Danicou Jurčovou (Karolínou), ktorá randí v luxusnej reštaurácií s Marekom Vašutom (ministrom Dobrým). Keď ho pozoruje ako zapíja už druhú tabletku vínom, pýta sa:
,,Už bereš druhej prášek. Na co to máš?“
,,Na všechno! Ten před jídlem byl na trávení a tenhle na vyprázdnění.“
Možno vám to príde normálne utlmovať bolesť liekmi. Ešte pár rokov dozadu, keď som konzumovala desať paralenov iba v prvý deň menštruácie som to aj ja považovala za celkom bežné.
Začína to celkom nevinne jednou malou tabletkou, voči ktorej sa organizmus stáva postupne rezistentný.
Scenár je jasný:
Ak sa chceme cítiť lepšie, buď zvýšime dávkovanie alebo prejdeme na silnejšiu formu liečiva. Koniec koncov aj v televízii bežne vidíme počas reklám ako úspešne eliminovať naše bolesti. A podprahovo to vnímame ako celkom bežné.
Z vety ,,nemáš niečo proti bolesti…?“ sa stala doslova mantra. Dnes máme tabletky proti bolesti hlavy, zubov, menštruácie, žalúdka, chrbta či proti počatiu dieťaťa. Od bielej tabletky po ružovú.
Stávame sa konzumentmi a nepríde nám na tom nič nezvyčajné. A tak prestávame riešiť príčinu a nepýtame sa: Prečo ma dnes bolí hlava? Pil/pila som dostatočné množstvo tekutín?
Nemáme čas pýtať sa čo je príčinou, a často vidíme iba povrch – dôsledok problému.
S pravidelnosťou opakujúca sa bolesť sa stane rituálom, z rituálu zvyk, až sme naučení vnímať bolesť ako samozrejmosť, ktorá je normálna, pretože už si ani nepamätáme stav bez tiaže.
Často považujeme užívanie liekov za bežnú záležitosť. Úlohou liečiva je predsa príznaky odstrániť, aby bolo zase všetko v poriadku. Zakryť problém tak, aby nebol vidieť. Pokiaľ dostaneme lieky, čo nám prejavy odstránia, nastáva všeobecné dobro pre všetkých: ako pre doktora, lekárnika tak aj pre nás ako pacientov.
Prirodzene zostárneme a lieky sa stávajú najlepšími kamarátmi. Tými, bez ktorých si už nevieme predstaviť život. Zrazu ale nevieme povedať, kde je skutočný problém. Nezaujíma nás to, lebo prídu ďalšie starosti a nové bolesti, ktoré treba riešiť. Na jednu bolesť sa nabaľuje ďalšia a túžime nájsť únikový východ z tejto situácie.
Je ťažké nájsť odvahu a vnútornú silu, zároveň môžeme byť paralyzovaný strachom z neznáma.
A potom nastane moment, kedy sa sami seba začíname pýtať:
MUSÍ TO TAKTO STÁLE BYŤ? AKÁ JE SKUTOČNÁ PRÍČINA PROBLÉMU?
Aj ja som bola ešte donedávna chytená do pasce bezmocnosti, kedy som ekzém zakrývala kortikoidmi a na bolesti vždy slúžili analgetiká.
Veľmi ma ovplyvnil život mojej donedávna žijúcej babičky. Vedela som, že tak ako dopadla ona, ja teda dopadnúť nechcem.
Babička sa dožila krásneho veku, prežila dve onkologické ochorenia a bez vyoperovaných dvoch orgánov (maternice a žalúdka) sa dožila 90 rokov. Avšak jej život bol iba akýmsi umelým predĺžením, ktorý okolo kvality ani len nekráčal.
Denne užívala tabletky na trávenie (čo bolo pochopiteľné, keďže mala vyoperovaný žalúdok), na stolicu, na tlak, na srdce. Lieky sme jej museli zháňať až v Rakúsku, keďže na Slovensko sa v určitom čase prestali dovážať. Vďaka všetkým týmto liekom sa dožila naozaj krásneho veku.
Keď sa ráno zobudím, som šťastná a vďačná, že som sa na začiatku svojej cesty nevzdala. Môj život dokážem prežiť bez liekov, bez kortikoidov, bez antihistaminík. Telo sa mi aj vďaka dobrovoľnej detoxikačnej liečbe vyčistilo.
Som vďačná, že som na začiatku svojej diéty povedala NIE starým návykom a rozlúčila som sa s potravinám, ktoré mi škodili.
Musela som ale aj ja niečo zmeniť. V prvom rade som chcela poznať pravdu o svojom tele, chcela som poznať súvislosti medzi mojimi myšlienkami, stresom, jedlom a akú rolu v tomto všetkom zohráva ekzém.
Zmena stravy ide ruka v ruke so zmenou zmýšľania. Nie je to obmedzenie toho, čo máme radi. Je to zamedzenie prísunu toho, čo nám škodí.
Zo začiatku diéty vás môže sprevádzať pocit, že nemôžete nič jesť. Môžete pociťovať neustály hlad. Náhrada stravy sa preto môže zdať ako veľké vykročenie z komfortnej zóny a hlavne obeta v mene zdravia. Začína sa vo vás ozývať hlas strachu, ktorý hovorí: ,,Toto celé nemá zmysel, to nezvládneš! Všetci jedia normálne veci, len ty nie. Neblázni!“
Tento hlas nie je intuícia, ale prezlečený strach z neznáma. Tiež som si prešla obdobím začínajúcej diéty, kedy som mala pocit, že nemôžem nič jesť, pretože som sa podvedome neustále upínala na potraviny, ktoré mi škodili.
Dnes som zdravá. Vďačím tomu svojej pevnej vôli, odhodlaniu vyliečiť sa z ekzému a neustálemu hľadaniu pravdy o vlastnom tele.
Zmena nastáva hlavne vtedy, keď si pripustíme možnosť, že zdravie sa dá budovať aj inak ako pomocou liekov a keď sa rozhodneme, že túto zmenu chceme.
Ja som sa pár rokmi rozhodla, že pre svoje zdravie urobím maximum a dnes to môžem naučiť aj vás. Táto cesta nie je jednoduchá a neprinášala vždy vydláždené chodníky. Bolo nutné tomuto rozhodnutiu podriadiť veľa vecí, obmedziť návštevy viacerých reštauračných zariadení, študovanie alergénov na jedálnom lístku, čítanie etikiet v BIO potravinách, dohľadanie si informácií na internete.
Každá zmena so sebou prináša nové výzvy a mojím cieľom bolo alternatívne pomocou stravy zbaviť sa ekzému, čo sa mi podarilo. Dnes dovoľujem jedlu stať sa mojím liekom.
Error: No feed found.
Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.
Som žena, manželka, mama a certifikovaná výživová poradkyňa. Od roku 2018 pomáham ľuďom nájsť si nový spôsob stravovania pri potravinových intoleranciách.
Moja vlastná cesta zbavenia sa ekzému pomocou stravy ma inšpirovala v hľadaní hlbších súvislostí medzi jedlom, našimi emóciami a zdravotnými problémami. Z osobnej skúsenosti viem, že to nie je iba o strave, ale aj o našom vlastnom nastavení a postojoch, ktoré nás často brzdia od možnosti uzdraviť sa. Som autorka knihy Z lásky k vlastnému telu – dovoľte jedlu stať sa vaším liekom >>>, ktorá ukazuje spôsoby ako vnímať svoje telo a dopomôcť si stravou k lepšiemu spôsobu stravovania.
Dnes inšpirujem ľudí prostredníctvom môjho blogu, knihy, e-bookov, videí a poradenstva >>>. Delím sa o svoje skúsenosti, aby každý mohol dovoliť jedlu stať sa jeho liekom. ich ceste za zmenou stravovania.
Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (DARAKO s.r.o., Sokolíkova 5, Bratislava, 84101, IČO 53 303 229) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.
Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších noviniek odo mňa, ktoré se budú týkať súvisiacej témy.
Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.