Keď eliminačná diéta nefunguje

Poznáte ten pocit, keď vás zdravotný stav donúti niečo vo vašom živote zmeniť? Neviete ani prečo ani ako, ale v jednu chvíľu máte pocit, že toto je presne to, s čím rezonujete a čo chcete skúsiť?

Pomalými krokmi vychádzate zo svojej komfortnej zóny, zbierate informácie na rôznych fórach, pridávate sa do skupín na Facebooku, ktoré prezentujú alternatívne riešenie zdravotných problémov. Všetko začína zapadať, až kým nedôjde na lámanie chleba a vy osvedčené rady vyskúšate v praxi a zrazu zistíte, že vysadiť mlieko, lepok, cukor a nasadiť aloe vera gél ako podporu črevnej sliznice u vás akosi nefunguje… Pýtate sa, kde bude pes zakopaný, keď mnohí si to tak chvália a odporúčajú paušálne všetkým?

Ste z toho sklamaní, ale nevzdávate sa. Dopočuli ste sa o testoch potravinovej intolerancie, tak idete na alergológiu, kde vám lekár nahnevane oznámi, aby ste si tieto testy v žiadnom prípade nedali robiť, lebo sú zavádzajúce a urobí vám vyšetrenie na alergie. Je vám to už však jedno. Alergie či intolerancie?!? Hlavne, nech už viete, čo vám je a nech už máte svätý pokoj od všetkých vyšetrení.

Po vyšetrení cítite úľavu a zároveň zmätok. Nič sa nepotvrdilo. Podľa výsledkov ste zdraví ako ryba. Hlodá vás pocit, že chodíte bezpredmetne v bludnom kruhu. Keď to nie sú potraviny, tak čo potom? Opäť sa vrátite do alternatívnych skupín, opäť googlite a vráti vás to k testom potravinovej intolerancie, na ktoré sa pre dehonestujúcu nálepku od vyššej inštancie v bielom plášti bojíte čo i len pozrieť. Fuj, taký zavádzajúci produkt, ktorý zo svojej hlavy okamžite vyšachujete.

Zdroj: Pixabay, pexels

 

O rok neskôr…

Pribudli problémy so spánkom, prehĺbila sa nervozita, bývate častejšie chorí, ale to je predsa normálne. Všetci sú dnes chorí, každý dnes užíva lieky, ktorými tlmí volanie tela o pomoc. Ale vy cítite, že tento svet, ktorý vám je prezentovaný nie je asi úplne v poriadku.

 

Cítite tam niekde v hĺbke srdca, že to môže byť aj inak, že to tak nechcete. Neviete kde a ani ako začať. Stále sa motáte v kruhu… bez výsledku.

 

Dozviete sa, že to môže byť aj inak a tak pátrate. Opäť vás to dostane k testom potravinovej intolerancie. ÁNO, presne k tým testom, ktoré pred rokom lekár toľko kritizoval. K tým testom, ktoré vraj ponúkajú skresľujúce a zavádzajúce výsledky.

Zvažujete pre a proti a nakoniec test kúpite. Odoberiete si vzorku, pošlete ju kuriérom do certifikovaného laboratória a po pár dňoch vám mailom príde výsledný report s nejakými IgG hodnotami. Aha, to budú asi tie intolerancie. Niečo také ako laktózová intolerancia alebo také čosi – napadne vám.

A zrazu to vidíte rozdelené prehľadne vo farebných skupinách s číselnými hodnotami. Kravské, ovčie, kozie mlieko, kazeín, vaječný bielok, pšenica, kukurica, aloe vera, kola orech, pivovarské kvasnice, para orechy, pistácie…

Sepea Elisa Screen 200+
Výsledný report potravinovej intolerancie

A zrazu vám svitne, že aloe vera gél, ktorý vám bol v skupine na Facebooku prezentovaný ako univerzálne liečivo a podpora črevnej sliznice asi nebude paušálne pre všetkých. Váš problém je jedinečný a ďalekosiahlejší.

 

Pár mesiacov po zavedení eliminačnej diéty…

Pozeráte si report, bojíte sa už čokoľvek zjesť, kontrolujete stopy pšenice, mlieka, vajec a ďalších iných alergénov, ktoré v očiach potravinového priemyslu vlastne alergénmi nie sú. Vy sa im však musíte vyhýbať. Skúšate všetky kritické potraviny vysadiť. Dokonca sa vzdáte aj piva, ktoré inak milujete. Robíte to však kvôli pivovarským kvasniciam.

 

Cítite, že to je na lepšej ceste, ale stále to nie je ono. Dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu, ale úprimne, čakali ste viac. Ale od koho vlastne? Od seba samých? Od testu potravinovej intolerancie, ktorý ste si vybrali? Od zdravotníctva, ktoré sa vám pri tomto probléme otáča chrbtom? Od spoločnosti, ktorá váš problém pre zlú interpretáciu nechápe? Od systému, ktorý vám nevychádza v ústrety pri stravovaní? Cítite hnev a krivdu. Neviete na koho zhodiť vinu skôr.

 

Ste stále v tom bludnom kruhu. Je to ťažké a náročné. Stojí to za tú námahu, keď to neprináša hneď po mesiaci tie vytúžené výsledky? A aké to vlastne sú? Čo by sme museli urobiť preto, aby sme žili šťastne vo vlastnom tele?

Sami seba presvedčíte, že to za to nestojí. Nebaví vás byť iní. Nebaví vás obmedzovať sa a odlišovať sa v stravovaní od druhých. Zistili ste, že keď sa stravujete inak, ste akosi prirodzene vyčlenení z kolektívu, pretože reštaurácie vám jednoducho nevedia vyhovieť. A priepasť sa týmto iba prehlbuje… Táto téma je silné tabu, ale týka sa vás ako jedinca, ktorý pokiaľ nechce žiť ako vlk samotár, musí so svojou svorkou vyť.

Napadá vám: Vždy existujú na problémy aj tabletky. A tak to balíte s vnútorným presvedčením, že eliminačná diéta vám nepomohla… Presnejšie: nefunguje tak, ako ste si predstavovali

 

Zdroj: Pixabay

 

Skôr, než zabalíte celú eliminačnú diétu s horkosťou v srdci, že ste zbytočne minuli peniaze za test, ktorý vám nevytrhol tŕň z päty, prečítajte si, prosím, nasledujúce riadky 👇👇👇

 

Nie je test ako test

Na internete je síce mnoho informácii o potravinových intoleranciách, ktoré ale nie vždy ponúkajú ucelený obraz o tejto problematike. Ako som sa sama v praxi stretla, mnoho spoločností dnes ponúka rôzne testy, ktoré nie vždy deklarujú relevantný výsledok.

Nakoľko mám viac ako 30 potravinových intolerancii, vychádzam v tomto prípade z vlastnej niekoľkoročnej skúsenosti, vďaka ktorej poznám testy potravinovej intolerancie, a viem, že sú spoľahlivé.

Každý z nás je jedinečný a preto sa testy na základe krvnej vzorky medzi sebou líšia. Neoznačujem preto lepok, mlieko a vajíčko za univerzálnych škodcov, pretože niekomu môžu škodiť napr. para orechy a kola orech.

Možno máte pocit, že vám škodí napr. ocot, čo opäť súvisí s pivovarskými kvasnicami, ale v reporte vám vyjde iba kravské mlieko. Po vysadení mlieka sa však prejavy nelepšia, pretože test nezaznamenal protilátky na pivovarské kvasnice, ale iba na kravské mlieko. Ale vy jednoducho cítite, že tam je ešte ďalšia potravina. Možno pšenica, možno bielok a možno spomínané kvasnice. V takomto prípade ľutujete, že ste minuli peniaze za test, ktorý neposkytol relevantné výsledky.

Keďže pri poradenstve prichádzam často do styku s výslednými reportami testov potravinových intolerancii, ktoré poznám a viem, že eliminačná diéta býva úspešná, viem tým pádom poradiť, čo môžete od zavedenej diéty očakávať. Bohužiaľ, mnohí klienti to však nevedia a pred kúpou testov sa neporadia. Kúpia si rôzne testy, ktoré nemusia vždy deklarovať relevantný výsledok.

Ak by ste si napr. objednali konzultáciu kvôli výslednému reportu potravinovej intolerancie, s ktorým nemám osobnú skúsenosť, viem vám samozrejme pomôcť na základe zaslaného reportu, avšak nedokážem garantovať 100% účinok eliminačnej diéty.

Zdroj: Pixabay

Negatívne naladená myseľ

Málokedy sa zamýšľame nad tým, ako naše zmýšľanie súvisí so situáciami, ktoré sa nám často opakujú v našom živote. Nie sme si vedomí potláčaného hnevu, nahromadeného stresu, s ktorým sa denne konfrontujú naše vnútorné orgány. Ak sa rozhodnete držať eliminačnú diétu, iba preto, že by ste mali a chýba vám vnútorne presvedčenie, nie je to ono. Ten impulz, tá chuť niečo zmeniť musí vychádzať z vášho vnútra, z vášho srdca, bez toho je to iba nariadená diéta, ktorá nemá vo vašom živote hlbší zmysel.

 

Mnohí zlyhajú práve preto, že nemajú vnútorné presvedčenie a tým pádom im chýba motivácia niečo zmeniť. Je to asi také, ako keby sme po fajčiarovi chceli, aby prestal fajčiť kvôli hroziacej rakovine. Pokiaľ si sám človek nie je vedomý tejto hrozby, je to ako hádzať hrach na stenu. Bez výsledku.

 

Netrpezlivosť

Je veľmi ťažké vystúpiť zo systému, ktorý nám ako okamžitú úľavu pri našich boliestkách ponúka tabletku, ktorou sa učíme okamžite vypnúť alarm. Tým, že máme k dispozícii tieto vypínače alarmov, očakávame, že diéta, ktorú nasadíme, musí okamžite fungovať. Lenže pri eliminačnej diéte to takto nefunguje.

Obyčajne zo začiatku sa nám príznaky dokonca zhoršia, čo súvisí s regeneračným procesom. Tým, že ste prestali do tela dodávať škodlivinu, telo všetky tie nazhromaždené toxíny potrebuje dať zo seba von. Buďte preto trpezliví a doprajte telu to, čo ste mu pravdepodobne zabudli dať: dostatok času na regeneráciu.

Zdroj: pixel2013, Pixabay

 

Subjektívne interpretujeme eliminačnú diétu

Každý z nás má svoj vlastný filter, cez ktorý si interpretujeme realitu a býva to tak aj s výsledným reportom potravinových intolerancii. Rovnako je to aj v prípade intolerancie na pivovarské kvasnice, kedy sme skalopevne presvedčení, že sa musíme vzdať iba piva.

Táto problematika je však ďaleko hlbšia a má mnoho skrytých súvislostí, ktoré si neuvedomujeme. Myslieť si preto, že pri pivovarských kvasniciach je potrebné vyhnúť sa iba pivu a že je v poriadku konzumovať napr. víno pri tomto druhu intolerancie, je jeden z ďalších omylov.

 

Nemáme čas čítať zloženie potravín

Myslíme si, že naše telo je bez limitov a často sa nevedome k nemu tak správame. Nemáme čas venovať sa mu, rovnako ako nemáme čas prečítať si zloženie potravín. Pokiaľ máte intoleranciu na zemiaky či kukuricu, zrazu vás nemilo prekvapí, že jogurt, ktorý držíte v rukách obsahuje práve jednu zo spomínaných zložiek, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Ale vy si ten jogurt aj tak kúpite, pretože nepoznáte potraviny a neviete, čo iné by ste mohli jesť.

Často si ani neuvedomíme, že aj takéto malé zloženie nám v začiatkoch dokáže výrazne ovplyvniť eliminačnú diétu a tým pádom naplniť alebo nenaplniť naše očakávania o želanom výsledku.

 

Príliš často jeme potraviny, ktorým by sme sa vedome mali vyhnúť

Vieme o tom, čo nám škodí, ale aj tak si to dáme. Nevieme sa ovládať a miesto jedného sústa zjeme celý tanier. Na druhý deň je nám zle a do toho prídu výčitky, ktoré sa striedajú s pocitom, že to celé môžeme zabaliť. Je to ako s novoročnými predsavzatiami, všetko by bolo také skvelé, keby nám tá pravidelnosť a vytrvalosť vydržala.

Je však v poriadku občas vybočiť z cesty. Sme ľudia, nie stroje. Dôležité je však vrátiť sa naspäť a pokračovať ďalej. Iba tak sa skutočne dosahujú optimálne výsledky nielen pri eliminačnej diéte, ale aj v iných oblastiach života.

Zdroj: Pixabay

 

Chceme výsledky bez úsilia

Stáva sa to často, keď hľadáme tipy na internete, pýtame sa a dúfame, že nám niekto dokáže pomôcť, ideálne zadarmo. Chápem to. Máme pocit, že svoje sme si kúpou testu už splnili.

Častokrát si ani neuvedomujeme, že aj tí, ktorí poskytujú rady sa neustále niekde vzdelávajú, školia sa, učia sa na vlastných chybách, varia z drahých surovín, aby potom svoje know-how mohli posunúť ďalej medzi vás. Okrem toho musia z niečoho žiť, platiť elektrinu, nájom, mobil, internet a ďalšie výdavky. Pokiaľ vám chcú pomôcť, musia byť za to aj finančne ohodnotení.

Preto je internet miestom plným univerzálnych rád, ktoré nie vždy prospejú každému a všetkým. Pokiaľ chceme všeobecné rady, zabúdame tak na vlastnú jedinečnosť a na to, že každý z nás je originál, o čom koniec koncov svedčia aj výsledné reporty potravinových intolerancii.

Presne to ma viedlo k tomu začať ponúkať individuálne online konzultácie pre tých z vás, ktorí chcú osvedčené tipy, zostavenie jedálnička na mieru a detailne vysvetlenie na základe vášho výsledného reportu potravinových intolerancii.

Viem, že je v niektorých prípadoch potrebné ukázať správny smer v stravovaní, pretože keď nevieme kam ideme, motáme sa bezcieľne v bludnom kruhu a robíme nevedomé chyby ako napr. pri vyššie uvedených pivovarských kvasniciach. Pamätajte prosím, že kúpou kvalitného testu potravinových intolerancii ste si kúpili tenisky na maratón, ktorý za vás však ani váš tréner nemôže odbehnúť. Môže vám ukázať smer, motivovať vás, aby ste vytrvali, fandiť vám na vašej ceste, ale ten maratón za vás nikto neodbehne. To musíte skutočne urobiť iba vy sami.

 

Nevieme, čo jesť

Najväčším úskalím býva hlbšie zamyslenie sa nad našou stravou, psychikou a naším telom, obzvlášť pokiaľ nepoznáme suroviny a nevieme z čoho a čo vlastne si máme uvariť. Hlad vedie k frustrácii a k pocitom, že celá eliminačná diéta je naprd. Pokiaľ hľadáte recepty pre svoje stravovanie, v mojom eBooku Jedlo ako liek 50+ receptov pri potravinovej intolerancii nájdete inšpiráciu na svoje každodenné stravovanie.

Bojíme sa byť odlišní a tým, kým skutočne sme

Tým, že si dávame tabletku, vypíname alarm a zakážeme nášmu telu, aby sa mohlo prejavovať. Nesúvisí to však trošku s naším vlastným potlačeným vnútorným dieťaťom, ktoré sa už v detstve nemohlo odlišovať a byť samo sebou? To dieťa, ktorému sa nedostalo pozornosti. Vaše telo je možno ako to dieťa, ktoré má problém a potrebuje sa prejaviť a tak volá o pomoc.

Túži po zmene, chce byť videné a vypočuté. Tabletkou utlmíme príznaky, ale nedopátrame sa k príčine. To nám následne spôsobuje ďalšie komplikácie vedúce k oslabeniu samotnej imunity a o to ťažšie sa dostávame z bludného kruhu.

Každý z nás je jedinečný a preto neexistuje univerzálna rada, ako by ste sa mali stravovať. Ak sa budete snažiť vyhovieť druhým, či už svojim spôsobom stravovania, alebo naplnením cudzích očakávaní, je pravdepodobné, že nikdy nikomu nevyhoviete a zraníte akurát samých seba. Vždy je možné sústrediť sa na svetelné body a hľadať riešenie.

Na záver by som dodala, že vždy je na nás či sa necháme obklopiť tmou alebo sa budeme sústrediť na malé svetlo na konci tunela a k nemu sa pomalými možno spočiatku aj neistými krokmi približovať. Ak aj z cesty vybočíme, vždy je dôležité ujasniť si, prečo sa na ňu chceme vrátiť. Držím nám palce!

O liečbe stravou, skrytých strachoch, potravinovej intolerancii, o príbehoch, ktoré zmenili život píšem vo svojej pripravovanej knihe, ktorá čoskoro uzrie svetlo sveta. Ak chcete byť pri tom, keď pôjde do tlače, nechajte mi na seba mail a ja sa vám prioritne ozvem. Viac o knihe >>>

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako variť a piecť bez lepku - Sprievodca bezlepkovými múkami

Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (DARAKO s.r.o., Sokolíkova 5, Bratislava, 84101, IČO 53 303 229) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.
Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších noviniek odo mňa, ktoré se budú týkať súvisiacej témy.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.