Osamelosť intolerantných

Veľa razy premýšľam nad tým, aké by to bolo, keby môžem žiť tak, ako žijú ostatní. Keby môžem ísť len tak do McDonaldu na ten ,,nezdravý” cheeseburger, zajesť to hranolkami, čo sa vraj skladajú zo 17 ingrediencií, len nie zo zemiakov a zapiť žiaľ MilkShake-om. Najesť sa netradične na moje pomery a nechodiť do Mekáču len na dámske.

Aj ja by som niekedy chcela byť ako ostatní, ktorí sa túžia stretnúť s kamarátmi na pive a zajesť k tomu nakladaný hermelín. Ale nemôžem ani jedno ani druhé. Pivo obsahuje lepok a hermelín zase mlieko. A ja som intolerantná na oboje.

 

Spomínam si na obdobie, kedy som pila pivo a chodila som do McDonaldu na 2 cheeseburgery, ktoré ma dokopy stáli 2 eurá. Milovala som možnosť lacno sa najesť ako študentka. Žila som presne ten život, o ktorom si dnes sem tam zavzdychám a predsa som šťastná nebola. Kto by bol šťastný, keby mu lakte zdobia tieto fľaky?

 

Atopický ekzém
Môj ekzém v roku 2016 pred začatím eliminačnej diéty  

Sveter, ktorý zakryje všetko, len nie slzy

Pamätám si na obdobie, kedy som počas horúcich letných dní nosila svetre. Teplo, ktoré na mňa sálalo z rozpáleného asfaltu znásoboval sveter, ktorý mi zakrýval môj ekzém. A ja som sa chcela vypariť, ale nemohla som. Chcela som byť priehľadná, ale vďaka svetru, ktorý mi zakrýval tie ložiská som kričala medzi tými letnými šatami a kraťasmi, ktoré nosili moji rovesníci.

 

Mala som vtedy 24 rokov, keď som sa rozhodla prestať užívať kortikoidy. Lieky, ktoré ja s obľubou nazývam make-up alebo korektor. Sú to liečivá na hormonálnej báze, ktoré síce odstránia ekzém, ale neliečia príčinu. Pre niekoho je to výhra, pre niekoho prehra. Po piatich rokoch užívania toho chemického sajrajtu som si uvedomila, že problémy sa neriešia vypínaním alarmu v tele. Chcela som svoje telo počúvať, ale nevedela som, ako začať.

Liečba potravinovj intolerancie

Nech som zjedla čokoľvek, ekzém sa vracal. Zväčšoval sa a v kombinácii s alergiami na chlpaté zvieratá typu mačka a pes, sa celá situácia iba zhoršovala v ich prítomnosti.

 

Alternatívna medicína: šarlatánstvo alebo veda?

V roku 2015 som sa dozvedela o centre Alternatívnej medicíny, na ktoré boli pozitívne recenzie na internete. Zúfalý pokus, hovorila som si. Alebo som si skôr prisudzovala strach a obavy druhých ľudí a hlavne západnej medicíny, ktorá do nás neustále vštepovala, aké je to celé FAKE-ové. Ako títo ľudia zarábajú na nevedomosti druhých ľudí, pretože v dnešnej dobe v 21. storočí majú liek na všetko. Len akosi zdravotníctvo zabudlo pripustiť skutočnosť, že zdravý pacient je neužitočný, pretože sa na ňom nedá ryžovať.

 

Ale mňa to neodradilo a chcela som vedieť viac o alternatívnej medicíne. Prvýkrát som sa v tomto centre stretla so ženou, ktorá vďaka otázkam, ktoré mi kládla, mi absolútne narušila moju bublinu, v ktorej som si dovtedy žila. Na svetlo sveta vyšli moje dlho zabudnuté traumy. Aj keď som si to vtedy nechcela pripustiť. Tá žena ma rozhodila a keby mi niekto nespraví chaos v mojom vnútri, nevedela by som ako ďalej.

 

Na vyšetrení som jej ukázala svoje ekzémom poznačené lakte a hneď mi povedala o možnosti vytestovania sa na potravinové intolerancie. Keď mi povedala koľko test stojí, bola som nemilo prekvapená a zaskočená, pretože to bola polovica mojej mesačnej výplaty v štátnej správe. Z tejto ambulancie som odchádzala s pocitom, že keď prelúskam internet, nájdem tento test lacnejšie. Nenašla som.

Ani nie o 2 mesiace neskôr som sa dala vytestovať a vtedy som sa pozrela do skutočného zrkadla a na príčinu môjho ekzému: vaječný bielok, žĺtok, kravské, ovčie, kozie mlieko, lepok, zemiaky, ryža, pistácie, mandle, kešu, pomaranče, kola orech, hrach, kukurica, atď. Toto všetko som zrazu mala úplne eliminovať zo svojho jedálnička.

 

Bolo mi hrozne.

Cítila som sa ako v zlom sne a neverila som tomu, čo som si v reporte prečítala.

 

Osamelosť, strach a nepochopenie

Zo dňa na deň som prestala s kolegami chodiť na obedy. Zo dňa na deň som bola akoby vyčlenená a musela som sa starať o to, čo si navarím. Svet sa mi otočil na ruby. Najhoršie, hneď po detoxikačných prejavoch, boli otázky mojich kolegov, ktorí vždy iba zvolali: ,,Ale veď ty nemôžeš nič jesť. Bože, to je hrozné!”

 

Nepotrebovala som byť nikým ľutovaná, stačilo mi iba byť pochopená.

 

Nech sa každý stará o svoj tanier a o to, čo mu prejde tráviacim traktom!

Čo bolo však najhoršie, že ma nechápali ani moji priatelia.

 

Na pokadeného spadne aj latrina, ako sa ľudovo hovorí. A ja som mala pocit, že domino efekt sa znásoboval každým dňom. Obehávala som BIO potraviny, zháňala náhrady za to, čo jesť nemôžem a snažila som sa stretávať aj s priateľmi.

 

Prirodzene, nie všetky pokusy o navarenie jedla mi vždy vyšli, ale najviac ma zabolelo, keď mi moja vtedy najlepšia kamarátka v neprítomnosti môjho priateľa pred viacerými ľuďmi zhodila moje karobové bezlepkové ovsené vločky a povedala, že moje jedlo je hnusné. Smiech okolia a cudzích ľudí ma sprevádzal dlho, pokým som si neuvedomila, akým spôsobom mi toto dievča zrkadlilo svoj problém s nadváhou a snahou schudnúť a mať to, čo som ja vtedy už mala – pevnú vôľu odolať jedlu.

Keď nemôžeš, tak pridaj!

Rany, podpásovky a bolestivé skúsenosti, ktorými ma častovalo moje okolie mi kompenzoval môj snúbenec. Človek, ktorého nadovšetko milujem. Ten jeden z malého množstva ľudí, ktorý pri mne stál, podporoval ma, dával mi nádej na lepšie zajtrajšky a ktorý sa vďaka tomu stal mojim najlepším priateľom. V núdzi som spoznala priateľa, skutočného. Stratila som niekoľkých pseudo-priateľov, ale získala som omnoho viac. Doteraz, cítim obrovskú vďačnosť, že práve tá osoba, ktorá mi jedlo skritizovala, ma dávnejšie s nim zoznámila.

Za dva mesiace od mojej diéty sa mi ekzém stratil. Radosť, ktorú má človek po vyliečení v očiach, nemôže naozaj nič nahradiť. Tú radosť, keď sa cítite lepšie a je vám tak dobre, že na otázku: ,,Ako sa máš?” – odpovedáte: ,,Super!” a máte v mysli to, aké letné šaty si kúpite, pretože už nie ste tá osoba, ktorá sa musí zakrývať.

 

Naučila som sa nájsť si náhrady za ryžu, zemiaky, vajíčka, lepok, za mlieka, skrátka, za všetky potraviny, ktoré mi škodia a dnes viem, že je možné nahradiť všetko. Moja diéta ma naučila pozerať sa na jedlo ako prostriedok, ktorý dokáže vo veľa prípadoch zachrániť, ale pri zlých informáciach aj ublížiť. Veľa ľudí, ktorí sa už vytestovali svoj boj možno vzdali, lebo majú problém s náhradami. Nevedia, čo kde zohnať a veľa z nich ani nevie o tom, že náhrady za potraviny, ktoré musia eliminovať vôbec existujú.

Práve preto som sa rozhodla o svoje skúsenosti podeliť v eBooku Zatočte s potravinovou intoleranciou – Nahraďte stravu, ktorá vám škodí a zbavte sa zdravotných problémov.

Pretože ten pocit, keď síce premýšľate, čo nové si dnes uvariť a viete, že sa musíte stravovať inak, ale cítite sa pritom skvele, stojí za všetky McDonaldy, Milkshake-y a kamarátov, ktorí si to v sebe ešte neupratali.

 

Neľutujem deň, kedy som sa dala vytestovať na potravinové intolerancie, aj keď výsledok, čo bude so mnou ďalej bol nejasný. Tá investícia sa mi, však, niekoľko násobne vrátila, ale musela som na sebe pracovať. Musela som prekonať vlastnú komfortnú zónu, prekonať strach z toho, čo si pomyslia druhí a naučiť sa povedať nie lákavým jedlám v jedálnych lístkoch.

 

Vytestovanie mi ukázalo, čo robím vo svojom stravovaní zle. Rozhodnutie vydať sa na túto cestu bola moja najlepšia voľba, akú som pre svoje zdravie mohla urobiť. Bez testu by som nevedela, na čom skutočne som.

 

Neľutujem, že som sa rozhodla vydať touto cestou a bližšie ukázať svoj príbeh svetu. Pretože dnes viem, že to skutočne funguje. A keby nebolo Dr. Albertovej, ktorá mi ukázala súvislosti medzi ekzémom a stravou, dnes by som tu pravdepodobne nepísala pre vás, nemala svoj vlastný blog a nerealizovala by som sen, ako pomáhať druhým.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako variť a piecť bez lepku - Sprievodca bezlepkovými múkami

Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (DARAKO s.r.o., Sokolíkova 5, Bratislava, 84101, IČO 53 303 229) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.
Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších noviniek odo mňa, ktoré se budú týkať súvisiacej témy.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.