Pre všetky ženy, ktoré sa stratili v túžbe po dokonalých Vianociach

Opäť som sa spamätala neskoro a ani neviem kedy a ako som sa prehupla do decembra. Ešte donedávna som zapaľovala sviečky na hroboch a dnes mám pocit, že nestihnem nič. Ani navariť, ani napiecť, ani zabaliť darčeky do tých krásnych šmrncových papierov, ktoré som starostlivo a s láskou vyberala.

 

Mám strach, že nič nestihnem. Moje nechty nevideli pilník vyše mesiaca a lak ostal ošúpaný a ja som rada, že som zvolila jeho priehľadnú verziu.

 

Naozaj nič nestíham. Moje telo sa mi chveje, mám slzy v očiach a cítim malú ťažko priznateľnú úľavu na srdci, pretože som sa zmierila s tým, že nie som super žena. A čerešničkou toho všetkého dotvára jačmeň, ktorý sa mi vytvoril na oku. Opäť mi moje telo dáva vedieť, že som si na seba naložila viac, ako som schopná zvládať.

 

Zjavne nedokážem byť súčasne skvelá snúbenica, podnikateľka, kuchárka, foodblogerka, Ježiško v legínach a priateľ na telefóne mojim známym v čase krízy. Ja sama prežívam krízu a usmievam sa, akoby sa nechumelilo. Ale chumelí sa a cítim, že napätie vo mne by sa dalo krájať.

 

Žena pre všetkých len nie pre seba

Naozaj by som chcela, aby Vianoce boli perfektné, ale dnes už ani meteorológovia negarantujú sneh na 24eho. Avšak pre nás ženy je typické, že chceme vyhovieť každému až zabudneme na vlastné potreby a sme samé bez seba, keď si po dovarení štedrovečernej polievky doprajeme 20 minút na umytie vlasov…

 

,,Túžbou po dokonalosti Vianoc, si na plecia naložíme viac ako zvládame, pretože si myslíme, že tak dokonale ako veci robíme my, ich nikto iný robiť nevie.”

 

Môj podnikateľský život ma naučil: Rob len jednu vec, ale rob ju najlepšie ako v daný moment vieš.

 

Avšak tak, ako neviem predvídať, čo ma čaká pod stromčekom, neviem predvídať ako dokonalé budú tieto Vianoce. Zvládnem to? Stihnem napiecť, uvariť, upratať či zabaliť darčeky?

 

Ako žena, ktorá sa naštylizovala do role viacerých vecí si dovolím povedať, že tento rok budú moje Vianoce Šťastné a v samej nedokonalosti dokonalé vďaka nasledujúcim tipom:

 

Delegácia

Čím skôr som si uvedomila, že jedným zadkom sa nedá sedieť na piatich stoličkách, tým rýchlejšie som pochopila, že delegovať sa jednoducho musí a nezaobídem sa bez toho. Ja viem, pre nás ženy je to akoby porážka a prehra priznať si, že naozaj nemáme super schopnosti a naozaj sme ,,iba ľudia”, ale verte mi, bude sa vám ľahšie žiť.

 

Je to priam slastný pocit, keď požiadate partnera, aby sa on chopil domácich prác alebo opečenia ryby či prípravy (ne)majonézového šalátu.

 

Veľa razy sa mi pri tomto vybaví obraz mojej maminy, ktorej som vždy na Vianoce chcela pomôcť, ale ona moju pomoc odmietala, pretože nikto by nevedel naplniť jej očakávania. Žila si vo svojej bubline super ženy, kedy pripravovala polievku, rybu, prílohu a ku sporáku nikoho nepustila a potom takmer odpadla pri poháriku Cinzana. Pretože pomoc nechcela a nepotrebovala celý život, s láskou a zaťatými zubami sa starala o druhých, až jej telo pred rokom povedalo STOP…

Prijať pomoc nie je hanba. Nie je to o zlyhaní človeka. Je to o vyjadrení empatie a spolupatričnosti, že žijeme spolu v domácnosti. Každý by mal mať možnosť priložiť ruku k dielu.

Možno keby sa moja mama na situácie v jej živote pozerala s väčšou láskou k samej sebe, vedela by si dopriať relax, prijať pomoc a nemusela by absolvovať operáciu kĺbu a druhá by ju nečakala v následujúcom roku.

 

,,Niekedy nepočúvame vlastné telo. A neskôr sa ozve v naozaj kritickej chvíli, kedy už niet cesty späť.”

 

Určenie priorít

Neviem, kto ho vymyslel, ale diár považujem celoročne (nielen pred Vianocami) za najúžasnejšiu vec na určenie priorít. Je to ideálny spôsob ako dostať chaos v hlave na papier a určiť k nemu poradia dôležitosti. Ak nemáte diár, postačí aj papier:

 

Rozdeľte si aktivity na jednotlivé dni dopredu

Na jeden deň si ich napíšte maximálne tri

Určite im číselne poradie dôležitostí

 

Je lepšie mať napísaných menej aktivít a robiť veci precízne, ako napísaných 5 a robiť ich s odporom s frustráciou, že nestíhate. Je niečo, čo môže urobiť niekto za vás? Zlaté pravidlo č. 1 – Delegujte!

 

 

Doprajte si čas na seba

Áno, veľmi dobre poznám ten pocit, keď mi ničnerobenie narúša moje svedomie a výčitky, že treba ešte toľko toho urobiť, takže nie je čas na vyloženie nôh pred telkou. Ale aj ja som len človek. Aj ja si zaslúžim dopriať oddych.

 

,,Prečo máme potrebu neustále vyhovieť druhým a zabúdať na seba? Každý človek sa potrebuje stíšiť a venovať sa naozaj vlastným potrebám.”

 

Niekedy sa stretnem s názorom, že aké je super, že si viem na určité veci nájsť čas. Ale čas je doprianý každému v rovnakom merítku. Každý máme slobodnú vôľu na to, ako strávime 24 hodín, ktoré nám boli dané. Pokiaľ neviete ako začať, začnite s 5 minútami meditácie. Joga je v tomto liekom.

Meditujte, nechajte prehovoriť svoje vnútorné potreby, spýtajte sa svojho tela: ako sa dnes má a doprajte mu to, čo mu chýba.

 

Nebojte sa prejaviť svoju kreativitu!

Pamätám sa, ako začali moje Vianoce, keď som začala robiť vegánske medovníky. Nemala som páru o tom, čo robím, iba som vedela, že chcem urobiť wau efekt. Veľakrát som to, čo robím chcela vzdať, ale život nemá byť o nesplnených snoch schovaných v šuplíku s nápisom Inokedy. Veľa razy bolo predo mnou milión dôvodov, prečo ostať pri starom spôsobe stravovania, ale ja som si vždy hľadala ten jeden, prečo som chcela, aby veci fungovali.

 

A oni fungujú 🙂 Ale sú za hranicami komfortnej zóny.

 

Vegánske medovníky poliate karobovou polevou a posypané strúhaným kokosom

 

Predtým som si myslela, že kreativita je iba o výrobe šperkov či výrobe vianočných hviezd, ktoré každý rok vytváram alebo ručne maľovaného obrazu či písaní poézie. Keď som začala variť bez lepku, vajíčka, kravského mlieka, moje myslenie ma každý deň nútilo ku kreativite vytvoriť niečo nové, niečo netradičné, čo by plne spĺňalo odstránenie mojich zdravotných problémov.

 

,,Kreativita nie je len o maľovaní či handmade výrobe. Je to aj uvarenie jedla z kvalitných surovín či zdobenie medovníkov.”

 

Pokiaľ stále neviete ako variť a piecť bez lepku, stiahnite si môj eBook Ako variť a piecť bez lepku – Sprievodca bezlepkovými múkami, kde nájdete tipy a informácie na kúpu bezlepkových múk.

V nedokonalosti dokonále Vianoce!

Nejde o to, či sú vaše Vianoce bezlepkové, bezmliečné alebo bezvaječné. Ide v prvom rade o to, aby ste si ich čaro vedeli vychutnať s vašimi najbližšími. Aby stres nezničil pohodu, ktorú si zaslúžite. Aby ste sa vedeli potešiť v duchu, že ste s tými, ktorí vám možno celoročne a možno iba na Vianoce lezú na nervy 🙂 A hlavne, aby ste očakávanie po dokonalých Vianociach pustili, dopriali si relax a užili si prítomný okamih tu a teraz.

 

Prajem vám všetkým Šťastné a pokojné Vianoce, presne také, aké si zaslúžite!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako variť a piecť bez lepku - Sprievodca bezlepkovými múkami

Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (DARAKO s.r.o., Sokolíkova 5, Bratislava, 84101, IČO 53 303 229) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.
Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších noviniek odo mňa, ktoré se budú týkať súvisiacej témy.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.